Country 104.9

Country 104.9


Sports > Schedule


NHL

New Jersey Devils at Toronto Maple Leafs, 7 p.m.
Colorado Avalanche at Winnipeg Jets, 8 p.m.
Columbus at Washington, 7 p.m.
N.Y. Rangers at Detroit, 7:30 p.m.
San Jose at St. Louis, 8 p.m.
Minnesota at Anaheim, 10 p.m.


Four Nations Cup

at Saskatoon

3 pm Sweden ( 0 & 2 ) vs United States ( 2 & 0 )
7:30 Finland ( 1 & 1 ) vs Canada ( 1 & 1 0

Shea Tiley of Shallow lake is a goaltender with Team Canada
 


World Under 17 Hockey Challenge 

at New Brunswick

Semifinals

Finland vs Canada Red
Sweden vs Russia 


Replacement Games

Czech Republic vs United States 
Canada Black vs Canada White



Ontario Hockey League

Sault Ste. Marie Greyhounds at Flint Firebirds, 7 p.m.
Hamilton Bulldogs at Kingston Frontenacs, 7 p.m.
North Bay Battalion at Niagara IceDogs, 7 p.m.
Mississauga Steelheads at Saginaw Spirit, 7:05 p.m.
Barrie Colts at Guelph Storm, 7:30 p.m.
Sarnia Sting at Kitchener Rangers, 7:30 p.m.
Sudbury Wolves at London Knights, 7:30 p.m.
Ottawa 67's at Oshawa Generals, 7:35 p.m.

Saturday night & Sunday afternoon, the Owen Sound Attack host the Erie Otters
 


Greater Metro Junior Hockey League
( Home team listed first )

7:00PM Niagara-on-the-Lake Nationals vs Kingsville Kings
7:30PM Northumberland Stars vs North York Renegades
7:30PM Tillsonburg Hurricanes vs London Lakers
7:45PM  South Muskoka Shield vs Ville-Marie Pirates
8:00PM Temiscaming Titans vs Bradford Bulls
Saturday, the Wiarton Schooners host South Muskoka
The Knights of Meaford will meet Wiarton November 18th at Lion's Head


PJHL

Pollock Division

Goderich Flyers at Wingham Ironmen 7:30 pm
Kincardine Bulldogs at Walkerton Hawks 8:20 pm


Carruthers Division

Penetanguishene Kings at Midland Flyers              7:30 pm
Stayner Siskins at Huntsville Otters                           7:30 pm
Caledon Golden Hawks at Alliston Hornets 7:30 pm


AHL

Laval at Cleveland, 7 p.m.
Hartford at Utica, 7 p.m.
Toronto at Belleville, 7 p.m.
WB/Scranton at Providence, 7:05 p.m.
Springfield at Lehigh Valley, 7:05 p.m.
Syracuse at Rochester, 7:05 p.m.
Charlotte at Binghamton, 7:05 p.m.
Rockford at Milwaukee, 8 p.m.
San Jose at Tucson, 9:05 p.m.
Colorado at San Diego, 10 p.m.
Ontario at Stockton, 10 p.m.


NBA

Charlotte at Philadelphia, 7 p.m.
Washington at Orlando, 7 p.m.
Detroit at Atlanta, 7:30 p.m.
Indiana at Miami, 8 p.m.
Brooklyn at Denver, 9 p.m.
Boston at Utah, 9:30 p.m.
Minnesota at Sacramento, 10 p.m.



Bluewater Senior Girls Basketball Playoffs

at Walkerton Community School

Semifinal

1 pm  Grey Highlands Lions vs Owen Sound District Wolves

 
Final

4 pm Walkerton Riverhawks vs Semifinal Winner




Bluewater Junior Girls Basketball Playoffs

at Walkerton

Semifinal

11:30 am St. Mary's Mustangs vs Owen Sound District Wolves


Final

2:30 pm Kincardine District Knights vs Semifinal Winner 



CWOSSA Football Quarterfinal

St. Mary’s Mustangs at Guelph St. James Lions 

Kick off is 5 pm at the University of Guelph Field
 


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2018 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc